Wakacyjny Poradnik NaviExpert
Miesiąc temu badaliśmy możliwe warianty podróżowania po Polsce z wykorzystaniem popularnych tras i alternatywnych rozwiązań, dzięki którym można oszczędzić sporo czasu podczas wyprawy na wakacje.
W stosunku do zeszłego roku na polskich drogach bardzo dużo się zmieniło (sprawdź nasz czerwcowy raport). Oprócz nowych odcinków autostrad przybyło także kilka dłuższych odcinków dróg ekspresowych (między innymi S1, S5, S7, S11 i S14). Zmiany sprawiły, że podczas wakacyjnych wyjazdów nie warto polegać na starych, sprawdzonych drogach i jeździć „na pamięć”, ponieważ takie utarte szlaki nie zawsze gwarantują najszybszy dojazd do celu. Czasem warto sprawdzić inną opcję trasy, która oprócz walorów krajoznawczych pozwoli nam uniknąć stania w korku na przykład podczas słynnych zmian turnusów.
Bardzo ważnym elementem planowania wyprawy są również opłaty za przejazd. Nie oznacza to oczywiście, że chcąc skorzystać z bezpłatnego wariantu podróży musimy omijać wszystkie autostrady. Niektóre odcinki nowych tras są nadal bezpłatne, o czym zdarza się nam zapominać. NaviExpert umożliwia takie planowanie trasy, które omija trasy płatne, jednocześnie nie wykluczając jednocześnie darmowych odcinków autostrad.
W najnowszym miesięczniku Auto Moto opublikowano porównanie czasu przejazdu i kosztów podróżowania odcinkami płatnymi i bezpłatnymi. Podczas testu sprawdzono wszystkie trzy autostrady oraz trasy alternatywne zaproponowane przez NaviExpert. Redakcja wybrała do sprawdzianu naszą nawigację, ponieważ wygraliśmy tegoroczny test miesięcznika i pokazaliśmy, że planowane przez nas warianty tras sprawdzają się praktyce.
Testowi poddano następujące odcinki:
- Świecko-Warszawa (Autostrada A2 kontra trasa nr 2 i nr 92) – 4 h 10 min podróży trasą płatną, 6 h 56 min trasą bezpłatną
- Zgorzelec-Kraków (Autostrada A4 kontra trasa nr 94) – 3 h 58 min podróży trasą płatną, 5 h 23 min trasą bezpłatną
- Warszawa-Gdańsk (Autostrada A1 kontra trasa nr 7) – 4 h 14 min podróży trasą płatną, 4 h 13 min trasą bezpłatną
Wyniki testu pokazały, że nie zawsze warto korzystać z autostrady, ponieważ w niektórych przypadkach (trasa Warszawa-Gdańsk) podróż drogą bezpłatną trwa tyle samo czasu, co podróż drogą płatną. Okazało się również, co specjalnie nie dziwi, że najdroższą autostradą jest Autostrada A2. Wybierając ją musimy liczyć się ze sporymi kosztami, niestety jednak trasa alternatywna nadal nie gwarantuje komfortowych warunków podróży na całym odcinku.
Poza tymi obserwacjami redakcja Auto Moto opisała również inne aspekty podróżowania autostradami i drogami bezpłatnymi. Przed podróżą warto zwrócić uwagę także na szereg drobnych szczegółów, które zazwyczaj pomijamy w planowaniu. Chodzi tu między innymi o dostępność stacji benzynowych, punktów gastronomicznych i koszty holowania.
Więcej szczegółów w najnowszym numerze Auto Moto, tymczasem zachęcamy do darmowego testu aplikacji NaviExpert oraz do sprawdzenia różnych wariantów tras w naszym serwisie Korkosfera.