Kobieta za kółkiem to stały element męskich żartów. Czy uzasadnionych? Policyjne statystyki jednoznacznie wskazują, że mężczyźni powodują znacznie więcej wypadków niż kobiety. W 2010 roku 77% wszystkich wypadków drogowych spowodowali mężczyźni. Panowie byli także sprawcami aż 89% wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Oczywiście trzeba tu brać pod uwagę fakt, że odsetek kierowców płci pięknej jest znacznie mniejszy (ale wciąż rośnie).
Czy więc sprawiedliwa jest powszechna opinia, że faceci jeżdżą lepiej? Badanie TNS Pentor pokazuje, że mężczyźni i kobiety jeżdżą przede wszystkim inaczej.
Jak jeżdżą panowie?
Panowie uwielbiają uważają siebie za generalnie lepszych kierowców i uwielbiają żartować z manewrów wykonywanych przez kobiety za kierownicą. W badaniach przeprowadzonych przez TNS Pentor w ramach kampanii społecznej „Prędkość zabija. Włącz myślenie”, mężczyźni określają swój sposób jazdy jako dynamiczny i zdecydowany.
Jaki obraz męskich kierowców wyłania się z badania? Mężczyźni są sprawniejsi w obsłudze samochodu, pewniejsi siebie, a co za tym idzie, właśnie bardziej zdecydowani, ale zdarza się, że przeceniają swoje umiejętności. Owo zdecydowanie i pośpiech prowadzi czasem do podejmowania błędnych decyzji i wykonywania ryzykownych manewrów. Kierowcy płci męskiej częściej decydują się na wyprzedzanie innych pojazdów. Ponadto zamiast skupić się na bezpieczeństwie i przestrzeganiu przepisów, mężczyźni mimowolnie, czasem nawet podświadomie,poddają się rywalizacji. I choć zarówno mężczyźni jak i kobiety przekraczają prędkość, to panowie są tu zdecydowanymi liderami. Nie tylko znacznie częściej deklarowali, że byli zatrzymywani na przekroczeniu prędkości, ale też mieli wtedy więcej na liczniku – 30-50 km/h więcej niż dozwolona prędkość, podczas gdy kobiety nie przekraczały dolnej granicy.
Jak jeżdżą kobiety?
Zarzutem często stawianym przez mężczyzn kobietom za kierownicą jest brak dostatecznego skupienia na drodze. Stereotyp ten jednak nie znajduje potwierdzenia w generalnym ujęciu. Często nie brak skupienia, ale pewności siebie powoduje sytuacje, które u mężczyzn wywołują irytację. Tylko 35 proc. przebadanych kobiet stwierdziło, że nie odczuwa stresu, siadając za kierownicą (w przypadku mężczyzn było to prawie 60 proc.). Niezależnie od tego, jak złośliwi bywają męscy kierowcy, paniom trzeba przyznać, że jeżdżą bezpieczniej.
Na pytanie, jak jeździ kobieta, odpowiedzieć można bardzo krótko: wolniej i ostrożniej. Kobiety na drodze wyznają inne wartości. Panie, choć technicznie dużo gorzej radzą sobie z prowadzeniem samochodu, mają więcej cierpliwości i zdecydowanie rzadziej łamią przepisy.
Paniom nie zależy także na udowadnianiu swojej wyższości na drodze, np. przez szybsze dotarcie do celu. U kobietduża prędkość zdecydowanie częściej wywołuje negatywne skojarzenia , tylko co dziesiąta kobieta odczuwa przyjemność z szybkiej jazdy (a co trzeci mężczyzna). Kobiety wolą nie ryzykować, by uniknąć dodatkowych nerwów związanych z ewentualną stłuczką lub zagapieniem się. Co ciekawe, przedstawicielki płci pięknej także częściej pamiętają o zapięciu pasów.
Źródeł odmiennych postaw za kierownicą prawdopodobnie można szukać w różnych rolach społecznych, co jednak mężczyzn nie usprawiedliwia. Może więc wypada przeprosić przedstawicielki płci pięknej i zastanowić się, czy czegoś z ich sposobu jazdy można się nauczyć;)
Panie zapraszamy z kolei do udowodnienia, że są dobrymi kierowcami w naszym konkursie Szpilki na trasie, którego zasady znajdziecie na Facebooku oraz – szerzej opisane – na blogu .