Smartfon w aucie może posłużyć m.in. jako nawigacja, narzędzie do odtwarzania muzyki lub standardowo – do odbierania i wykonywania połączeń. Przed wyruszeniem w podróż warto zadbać o bezpieczne i wygodne mocowanie do telefonu. Jaki uchwyt wybrać i czym się kierować przy jego zakupie?
Wszystkie uchwyty, bez względu na dominujący cel korzystania z telefonu w aucie, powinny przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo użytkowania oraz gwarantować wygodny dostęp do zamontowanego urządzenia. Dobór estetyki oraz sposobu mocowania zależy już wyłącznie od indywidualnych preferencji kierowcy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze samochodowego uchwytu do telefonu?
Na rynku dostępny jest ogromny asortyment różnego typu uchwytów samochodowych. Czym należy kierować się przy jego zakupie?
Jakość wykonania – im lepsza, tym urządzenie jest bezpieczniejsze w użytkowaniu, a trwałość uchwytu dłuższa. Cena zwykle odzwierciedla jakość, i często tak też jest w przypadku uchwytów. Tanie rozwiązania najczęściej wykonane są ze słabego, łamliwego i podatnego na odkształcenia plastiku. Plastikowe prowadnice i zębatki wyrabiają się, a gumki lub pianka wycierają, co sprawia, że telefon w trakcie jazdy może wypaść z uchwytu.
Swoboda ustawienia pozycji wyświetlacza – uchwyt powinien umożliwiać ruch w każdym kierunku, w celu ustawienia optymalnej pozycji wyświetlacza, również w przypadku korzystania z auta przez różnych kierowców i w przypadku montażu innych urządzeń.
Wymiary uchwytu – bez względu na sposób mocowania – im mniejszy, tym lepiej. Warto mieć to na uwadze zwłaszcza przy zakupie uchwytu mocowanego do szyby, by nie ograniczał widoczności.
Wymiary urządzenia – elastyczny rozstaw uchwytu umożliwi instalację różnych urządzeń oraz swobodę ruchu, szczególnie w przypadku rozwiązań na szybę i deskę rozdzielczą. Wygodnym rozwiązaniem jest uchwyt dedykowany, gdzie dane urządzenie zawsze będzie idealnie pasować do uchwytu.
Typy samochodowych uchwytów do telefonu
Na wszystkie powyższe cechy należy zwrócić uwagę przy zakupie. Nie mniej ważny jest także sposób mocowania uchwytu w samochodzie. Sprawdziliśmy dla Was najpopularniejsze rozwiązania oraz przeanalizowaliśmy plusy i minusy wiążące się z korzystaniem z telefonu zamocowanym w różnego typu uchwytach.
1. Uchwyty samochodowe mocowane na szybę (z przyssawką)
Jednym z najpopularniejszych sposobów mocowania uchwytu jest przyssawka na szybę.
Plusy:
+ Bliskość szyby – pozwala na swobodne spoglądanie na ekran, bez zbytniego odrywania wzroku od drogi oraz ułatwia namierzenie pozycji GPS;
+ Stabilność – aby mieć pewność, że urządzenie nie odpadnie przy ostrzejszym hamowaniu, należy zwrócić uwagę na umiejętne przytwierdzenie uchwytu do szyby;
+ Łatwy montaż i demontaż urządzenia;
+ Swobodna regulacja ustawienia urządzenia;
+ Uniwersalność.
Minusy:
– Właściwości przyssawki – nieumiejętne zamocowanie uchwytu zwiększa ryzyko obrażeń podczas wypadku, także wysoka różnica temperatur może doprowadzić do samodzielnego odczepienia się uchwytu od szyby w trakcie jazdy;
– Nieznaczne ograniczenie pola widzenia.
2. Uchwyty samochodowe do kratki nawiewu
Uchwyty montowane na kratce nawiewu także maja swoich fanów. Jak każde rozwiązanie, tak i to, obok niekwestionowanych zalet, nie jest wolne od wad.
Źródło: AutoŚwiat
Plusy:
+ Nie ogranicza widoczności na przedniej szybie;
+ Dobry dostęp do urządzenia.
Minusy:
– Pogorszona wentylacja w kabinie – uchwyt częściowo zasłania otwór wentylacyjny;
– Możliwość uszkodzenia kratki wentylacyjnej – zwłaszcza w starszych autach z kruchymi plastikowymi elementami;
– Ryzyko nadmiernego nagrzania obudowy aparatu, zwłaszcza zimą;
– Możliwe problemy z mocowaniem – uchwyty nie są uniwersalne, zdarza się, że mocowanie nie pasuje do kratki.
3. Uchwyty samochodowe do deski rozdzielczej
Uchwyt magnetyczny do telefonu
Uchwyt magnetyczny składa się z kulistego uchwytu i niewielkiego choć bardzo mocnego magnesu neodymowego, który przyczepia się do smartfona.
Źródło: Solve24
Plusy:
+ Dowolna lokalizacja urządzenia w aucie;
+ Wygodny i szybki montaż oraz demontaż;
+ Swobodna regulacja położenia.
Minusy:
– Wysokie ryzyko upadku smartfona – nie zawsze plastikowa powierzchnia urządzenia dobrze współpracuje z mocowaniem;
– Negatywny wpływ na odbiornik GPS w urządzeniu – w trakcie drogowych testów NaviExpert zauważyliśmy, iż dłuższe korzystanie z uchwytów magnetycznych powoduje zakłócenia w pracy GPS.
Mata antypoślizgowa na desce rozdzielczej
Alternatywą dla osób, które nie lubią przyklejać czegokolwiek do szyby, jak i dla tych, których nie przekonuje montaż uchwytu na kratce nawiewu, może okazać się mata antypoślizgowa.
Źródło: Coolstuff
Plusy:
+ Dowolna lokalizacja;
+ Łatwość montażu;
+ Swoboda zmiany pozycji urządzenia;
+ Nie ogranicza widoczności.
Minusy:
– Dość słabe mocowanie, zwiększające ryzyko obrażeń podczas wypadku. Raz na jakiś czas wskazane jest zdjęcie uchwytu i oczyszczenie go wodą.
4. Uchwyt samochodowy na kierownicę
Opcją, która zbiera różne opinie jest uchwyt na telefon przyczepiany do kierownicy.
Źródło: Aliexpress
Plusy:
+ Uniwersalny rozmiar: regulowany zaczep telefonu, a także mocowania do kierownicy;
+ Na wyciągnięcie ręki mamy dostęp do biblioteki muzycznej puszczanej przez Bluetooth, panelu do odbierania telefonów, czy innych czynności, które robią kierowcy w trakcie jazdy.
Minusy:
– Może gubić sygnał GPS przy ostrzejszych skrętach;
– Ten sposób mocowania, może prowokować do przeglądania telefonu podczas jazdy;
– Niektóre modele mają możliwość umieszczenia telefonu tylko w pozycji poziomej;
– Może stać się niebezpiecznym pociskiem podczas uruchomienia poduszek powietrznych.
Jaki uchwyt wybrać do nawigacji?
W przypadku nawigacji wskazane jest posiadanie uchwytu samochodowego, pozwalającego przede wszystkim na montaż urządzenia maksymalnie blisko szyby, w celu ułatwienia namierzenia pozycji GPS.
Pozostawianie smartfona na konsoli centralnej, w płytkiej wnęce na napój przy dźwigni zmiany biegów czy półce deski rozdzielczej, nie jest bezpieczne. Czasem wystarczy gwałtowniejsze przyspieszenie lub mocniejsze hamowanie, aby telefon upadł na podłogę lub pod pedały, uniemożliwiając wykonanie zamierzonego manewru. Nie zapominajmy też o tym, że latający smartfon to pocisk mogący wyrządzić krzywdę zarówno kierowcy, jak i pasażerom.
Drodzy NaviExpertowcy, dziękujemy za wspólną podróż 🧡 Niech nadchodzący czas przyniesie Wam chwile wytchnienia i relaksu z bliskimi ⭐️🎄🎁 A nowy rok będzie dobrą okazją do realizacji planów, nie tylko tych podróżniczych 🚗
Ekipa NaviExpert
Po prezent last minute z gwarancją dostawy przed świętami zapraszamy na sklep.naviexpert.pl🎄🌟 Vouchery do samodzielnego wydruku kupicie jeszcze dziś (23.12) do północy. Później elfy też zaczynają święta 😝#naviexpert #naviexpert_podroze #święta2024 #perfectgift
🎁 Świąteczne vouchery na NaviExperta polecają się pod choinkę 🎄 Podaruj bliskiej osobie święty spokój za kółkiem. I to przez okrągły rok! 🚗
Roczne abonamenty na naszą nawigację w formie kartki świątecznej po świątecznym, 30% rabacie, kupicie w naszym sklepie internetowym: sklep.naviexpert.pl
CANARD nie próżnuje i systematycznie uruchamia kolejne urządzenia monitorujące kierowców 📸 Tylko w ostatnim czasie na polskich drogach swoją pracę rozpoczęły:
🚦 2 kamery na światłach:
• Gorzów Wielkopolski, rondo Santockie, woj. lubuskie
• Kielce, Al. Solidarności/Sandomierska, woj. świętokrzyskie
📏 1 odcinkowy pomiar prędkości:
• DK16, Rogoźno Zamek – Kłódka, woj. kujawsko-pomorskie, długość: 2,9 km, dopuszczalna prędkość: 50 km/h
--
O wszystkich poinformuje Was oczywiście NaviExpert ✌
🔥 BLACK WEEK w NaviExpert dobiega końca ⏱️ Roczne licencje na naszą nawigację kupicie z 50% rabatem już TYLKO DZIŚ! Wciąż zastanawiacie się czy warto? Hmmm…
Warto słuchać NaviExperta! Zobaczcie, jak kończą ci, którzy tego nie robią 🙈
➡️ Jeszcze TYLKO DZIŚ roczne licencje na naszą nawigację kupicie z 50% rabatem. Zapraszamy: https://sklep.naviexpert.pl/ #naviexpert #naviexpert_podroze #blackweek #cybermonday
Nie bądź jak inni. Nie stój w korkach. NaviExpert wie o zmianach organizacji ruchu, także tych związanych z biegami ulicznymi i omija zamknięte odcinki. Tylko teraz 50% rabatu na zakup rocznych abonamentów. Kupisz ➡️ SKLEP.NAVIEXPERT.PL i w aplikacji 📲#naviexpert_podroze #blackweek #naviexpert
Czy Artur kłamie?😉 Czyli... dlaczego warto kupić NaviExperta 🚗 Jeśli jakimś cudem nadal się nad tym zastanawiacie, to podrzucamy Wam opinię jednego z naszych użytkowników, laureata ostatniego konkursu - Artura 🎊
---
I przypominamy: roczne abonamenty na naszą nawigację z 50% rabatem kupicie tutaj https://naviexpert.page.link/cn9B
🧡 Wiemy, że czekaliście 🖤 BLACK WEEK w NaviExpert wystartował 🏁 Od dziś, przez cały tydzień, roczne abonamenty kupicie z aż 50% rabatem 💥
--
NOWOŚĆ:
Zakupu dokonacie także w formie wygodnych kodów w naszym sklepie: https://sklep.naviexpert.pl/