Wybierając się nawet w najkrótszą podróż samochodową z naszym dzieckiem należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego przewożenia najmłodszych pasażerów. Nie stosując się do przepisów narażamy tylko zdrowie naszych pociech.
Międzynarodowy Dzień Dziecka to dobra okazja by przypomnieć, jakie obowiązują przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Warto je znać i się do nich stosować by zapewnić najmłodszym maksimum bezpieczeństwa podczas jazdy.
Kiedy wozić dziecko w foteliku?
Polskie prawo nakazuje by każde dziecko do 12 roku życia, nieprzekraczające 150 cm wzrostu było przewożone w specjalnym foteliku ochronnym lub podstawce. Jeżeli dziecko jest starsze, ale nie przekroczyło przepisowego wzrostu, zgodnie z prawem może podróżować na takich samych zasadach jak dorosły pasażer. Rodzice powinni jednak mieć na uwadze, że nie liczy się tu wiek dziecka, a jego wzrost, dlatego nie powinni rezygnować z podstawki, dzięki której można prawidłowo zabezpieczyć młodego pasażera pasami bezpieczeństwa będącymi na wyposażeniu naszego auta.
Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu
Choć rodzice pragną mieć swoje najmłodsze pociechy zawsze w pobliżu, zakazuje się przewożenia niemowląt w specjalnym nosidełku na przednim siedzeniu, mocowanym tyłem do kierunku jazdy. Przepis ten ma zastosowanie tylko jeżeli nasz samochód wyposażony jest w poduszkę powietrzną dla pasażera siedzącego obok kierowcy. W autach z zamontowanymi poduszkami powietrznymi można wozić dzieci do 12 roku życia, ale tylko przodem do kierunku jazdy i w foteliku ochronnym. Niestosowanie się do tych przepisów grozi nam nie tylko mandatem w wysokości 150 zł i trzema punktami karnymi, ale także narażamy w ten sposób zdrowie naszego dziecka.
Jaki wybrać fotelik dla dziecka?
Wybierając fotelik dla naszej pociechy powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy jest on atestowany. Kupowanie używanych fotelików lub nieposiadających odpowiednich atestów mija się z celem. Fotelik ochronny powinien być przystosowany do wagi i wzrostu naszego dziecka, a także pasować do samochodu, w którym ma zostać zamontowany. Dlatego najlepiej przed zakupem poprosić sprzedawcę o możliwość próbnego zamontowania fotelika w aucie i przypięcie dziecka pasami. To najlepsza metoda by uniknąć problemów ze zbyt krótkimi pasami czy niestabilnym montażem.
Foteliki ochronne poprawiają znacznie bezpieczeństwo dziecka w trakcie jazdy i chronią je w razie wypadku, jednak nic nie zastąpi zdrowego rozsądku kierowców. O najmłodszych i ich bezpieczeństwie należy pamiętać nie tylko w Dzień Dziecka.