Wakacyjny Poradnik NaviExpert
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy członek społeczeństwa jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy ofiarom wypadku, jeśli tylko znajdzie się na miejscu zdarzenia. Kara za zaniechanie takiej pomocy może wynosić nawet 3 lata.
Od 2006 roku przyszli kierowcy przechodzą obowiązkowy kurs pierwszej pomocy podczas szkolenia na prawo jazdy, coraz częściej także doświadczeni użytkownicy dróg decydują się na udział w takich kursach w ramach samodoskonalenia lub odświeżenia wiadomości.
W większości cięższych urazów powypadkowych o przeżyciu poszkodowanych decydują pierwsze minuty. Często również dobre chęci i sprawne ręce osób, które chcą udzielić pomocy nie są wystarczające. Dlatego przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić stan apteczki i uzupełnić ewentualne braki w jej wyposażeniu.
Teoretycznie, zgodnie z polskim prawem, kierowcy nie mają obowiązku posiadania apteczki samochodowej, ale w rzeczywistości trudno jest wyobrazić sobie ratowanie życia bez choćby kawałka bandaża. Warto pamiętać również, że posiadanie apteczki samochodowej jest obowiązkowe podczas podróży między innymi po: Bułgarii, Czechach, Słowacji, Rosji i krajach tzw. „starej” Unii Europejskiej.
O czym trzeba pamiętać?
Przede wszystkim apteczka samochodowa nie powinna być bezładnym zbiorem rzeczy wybranych naprędce z naszych domowych apteczek. Warto zadbać o odpowiednie opakowanie, ponieważ nawet najlepszy zestaw leków i opatrunków może stać się bezużyteczny, jeśli wrzucimy go do worka foliowego lub damskiej kosmetyczki i umieścimy za siedzeniem. Apteczka powinna być szczelna i odpowiednio zabezpieczona, by nie doszło do uszkodzenia jej zawartości. Nie należy przechowywać w apteczce jakichkolwiek szklanych przedmiotów – mogą uszkodzić inne elementy. Ważne jest również, by zachować instrukcje korzystania z poszczególnych sprzętów i ulotki z terminami ważności.
Co w środku?
- bandaż, a najlepiej kilka opakowań bandaży w standardowych wymiarach
- jałowa gaza i gaziki
- opaska elastyczna (lub kilka opasek), ewentualnie opaska półelastyczna
- opaska uciskowa
- plastry z opatrunkiem i bez (wygodne do mocowania)
- płócienna chusta trójkątna – doskonale sprawdza się jako bandaż przy większych ranach, można z niej również zrobić temblak
- maseczka jednorazowa
- rurka do oddychania metodą usta-usta
- jednorazowe rękawiczki chirurgiczne z lateksu – warto pamiętać o ich założeniu przed przystąpieniem do udzielania pomocy
- dwustronny, ratunkowy koc termiczny, który umożliwia pomoc w przypadku przegrzania lub wyziębienia
- nóż do odcięcia pasów bezpieczeństwa (oczywiście odpowiednio zabezpieczony)
- nożyczki
NaviExpert przypomina i życzy wszystkim kierowcom udanych wakacyjnych podróży bez wypadków.