Przede wszystkim składamy wszystkim Paniom serdeczne życzenia, byście zawsze omijały korki a na drodze spotykały samych gentlemanów! Z okazji Dnia Kobiet mamy dla Was także prezent, ale o tym na końcu artykułu:)
Kobieta za kółkiem to jeden z najgorętszych tematów drwin wśród kierowców płci męskiej. Wielu mężczyzn nie tylko śmieje się z pań za kierownicą, ale także obawia się ich obecności na drodze. Z badań wynika, że lęk przed kierowcą – kobietą wskazuje co trzeci mężczyzna. W Internecie znajdziemy liczne filmy, które mają potwierdzić tezę, że kobiety są gorszymi kierowcami niż mężczyźni.
Czy rzeczywiście w świetle badań i statystyk można generalizować, że kobiety gorzej prowadzą auta? Zdecydowanie nie! W tym artykule obalamy ten mit!
Zanim jednak uporamy się ze stereotypami, spróbujmy je wypunktować. Kobiety…
- jeżdżą zdekoncentrowane (gaworzą, robią makijaż, myślą o „zielonych migdałach”),
- szybko wpadają w panikę – kierują się emocjami zamiast rozumem,
- nie mają „oczu dookoła głowy”, tzn. skupiają się tylko na jednej rzeczy, co za kierownicą jest niebezpieczne,
- nie wykazują się refleksem i orientacją w wydarzeniach drogowych
- są słabe technicznie – ostrożność wynika z małych umiejętności i braku chęci rozwoju tych umiejętności, dlatego manewry (np. parkowanie) zajmują im zdecydowanie zbyt wiele czasu,
- nie używają kierunkowskazów, często jeżdżą bez świateł lub ze światłami długimi.
Statystyczny mężczyzna kontra statystyczna kobieta za kółkiem
Badania i opinie policjantów oraz instruktorów jazdy wskazują, że mężczyźni rzeczywiście jeżdżą agresywniej i częściej podejmują trudniejsze, ryzykowne manewry, przede wszystkim wyprzedzania i wyjeżdżania z drogi podporządkowanej (kobiety czekają na zupełnie wolną drogę, bojąc się wymuszenia pierwszeństwa).
Statystyczna kobieta jest ostrożniejsza, co w ocenie wielu mężczyzn wynika z faktu, że „boi się” lub „nie potrafi wykonać” manewru, który jest, w ocenie mężczyzny (bardziej skłonnego do ryzyka), prosty i bezpieczny. Takie myślenie sprawia, że to mężczyźni częściej doprowadzają do poważnych wypadków, znacznie częściej łamią przepisy i otrzymują mandaty oraz są, niestety, znacznie odważniejsi, jeśli chodzi o prowadzenie „pod wpływem alkoholu”. Ciekawa jest jednak statystyka wypadków przy niższych prędkościach. Tutaj kobiety są sprawcami częściej, powodując np. więcej stłuczek przy parkowaniu.
Wbrew pozorom nie istnieją żadne powody, dla których statystyczna kobieta miałaby być gorszym kierowcą niż mężczyzna. W przypadku pań za kierownicą mamy jednak trochę samospełniającego się proroctwa. Skoro powszechnie słyszymy, że kobiety są słabszymi kierowcami, to w tę tezę zaczynamy wierzyć – zarówno mężczyźni jak i kobiety. I do tych oczekiwań się często – trochę podświadomie – dopasowujemy… W efekcie dowiadujemy się z badań m.in., że średnio aż co trzeci mężczyzna czuje się niepewnie na fotelu pasażera, gdy prowadzi kobieta, a tylko co trzecia kobieta nie odczuwa stresu, siadając za kierownicą.
Drogie Panie, najważniejsze to ciągle trenować, skupiać się na drodze i prowadzeniu pojazdu oraz nie przejmować postawą siedzących obok, mijających czy wyprzedzających Was mężczyzn! Ponadto zawsze warto korzystać z dodatkowego wsparcia, tym bardziej, że jak wskazują badania to mimo wszystko mężczyźni mają lepszą orientację w przestrzeni. Doskonałą pomocą i uzupełnieniem słynnej kobiecej wielozadaniowości, będzie tu NaviExpert. Nawigacja NaviExpert pomoże Paniom ominąć korki, przez co więcej czasu pozostanie na spokojne zrobienie makijażu w domu;)
Z okazji Waszego święta przygotowaliśmy dla Was specjalną promocję – rabat 30 proc. na zakup długich abonamentów. Do zakupów zachęcamy także czytających ten tekst Panów, którzy w tym roku chcieliby podarować swoim wybrankom coś wyjątkowego i przydatnego jednocześnie. Promocją objęte są długie abonamenty – NaviPlan 12 miesięcy, który można kupić za 69 PLN oraz NaviPlan Polska i Europa 24 miesiące dostępny w cenie 139 PLN. Oferta jest ważna od 8 do 13 marca!