1 czerwca 2018 r. minie rok od wprowadzenia w życie nowelizacji ustawy kodeksu karnego z dnia 6 czerwca 1997 r. Chodzi o wprowadzenie nowego przestępstwa, które do 31 maja 2017 r. było wykroczeniem, czyli ucieczka przed pościgiem uprawionej osoby do kontroli ruchu drogowego.
Zgodnie z treścią art. 178b kodeksu karnego:
„kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”
Szybcy i wściekli?
Pościg policyjny kojarzy się z szybką i niebezpieczną jazdą, która potencjalnie powoduje zagrożenie w ruchu drogowym. Ucieczka odbywa się na drodze publicznej, często na chodniku, drodze dla rowerów, oraz – co gorsze – w miejscach publicznych, w których poruszają się piesi, a także znajdują się przedmioty narażone na uszkodzenie takie jak samochody, przystanki, ogrodzenia itd.
Ponadto niezatrzymanie pojazdu do kontroli mimo wyraźnych sygnałów jest dla funkcjonariusza jasnym komunikatem: kierowca ma coś na sumieniu.
Każde niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest przestępstwem?
Raz jeszcze przyjrzyjmy się art. 178b k.k.:
Analizując treść nowego zapisu należy zwrócić uwagę, kiedy niezatrzymanie pojazdu do kontroli zmienia się z wykroczenia w przestępstwo:
- Zachowanie kierowcy kwalifikuje się do miana zabronionego czynu, tylko wtedy gdy nie zatrzyma on pojazdu na znak dźwiękowy i świetlny organu kontrolującego, który porusza się pojazdem, statkiem wodnym lub powietrznym. To bardzo ważna informacja, która oznacza, że niezatrzymanie się do kontroli w momencie gdy funkcjonariusz stoi obok zaparkowanego radiowozu NIE jest przestępstwem, tylko cały czas wykroczeniem.
- Sprawcą czynu zabronionego może być wyłącznie osoba kierująca pojazdem mechanicznym.
- Organ dokonujący kontroli powinien jednocześnie wykonać sygnał dźwiękowy oraz świetlny. Wykonanie ich oddzielnie nie jest wystarczające, aby móc zastosować kary wynikające z w.w. zapisu.
- Co ważne, ustawodawca nie przewidział alternatywny dla kary pozbawienia wolności, jak np. grzywna lub ograniczenie wolności.
- Przestępstwo to nie jest przestępstwem skutkowym. Oznacza to, że karany jest sam fakt niezatrzymania się do kontroli, nawet w sytuacji kiedy nie miały miejsca skutki dodatkowe, w tym w szczególności naruszenia bezpieczeństwa w komunikacji.
Pamiętaj, że zatrzymanie się do kontroli na znak funkcjonariusza to Twój obowiązek. Niewypełnienie go niesie ze sobą poważne konsekwencje. Kontrola wcale nie musi być taka straszna 🙂 TUTAJ pisaliśmy o tym jak powinna przebiegać rutynowa kontrola drogowa.