Według mnie największą zaletą NaviExpert jako nawigacji online jest możliwość wyboru trasy najszybszej, choć niekoniecznie najkrótszej. Stworzony przez NaviExpert system Community Traffic „wie”, gdzie właśnie teraz – albo zazwyczaj o tej porze – tworzą się korki i wybiera trasę, która pozwala je ominąć. Bywa, że wskazany objazd jest wyraźnie dłuższy. Czy opłaca się nim jechać ze względu na zużycie paliwa?
Przekonałem się o tym już w pierwszej podróży z pracy do domu z wykorzystaniem NaviExpert. Najkrótsza trasa, którą jeżdżę zazwyczaj, ma 20 kilometrów; wracając nią w popołudniowym szczycie zmarnowałbym ponad godzinę. NaviExpert wskazał mi trasę 25-kilometrową – byłem w domu po 35 minutach. Średnie zużycie paliwa wskazane przez komputer pokładowy wyniosło 6,0 l/100 km. Zatrzymać się musiałem tylko przed czerwonymi sygnalizatorami, ani jednego korka… Przejazd trasą najkrótszą, za to z wieloma zatorami i ślimaczą jazdą na pierwszym, drugim biegu powoduje w moim aucie zużycie benzyny około 8 litrów/100 km.
Dzięki nawigacji online zaoszczędziłem co najmniej 25 minut, auto zużyło 1,5 l benzyny. Gdybym jechał o tej porze drogą najkrótszą, auto zużyłoby co najmniej 1,6 l benzyny. Jeżdżę do pracy i z powrotem 20 dni w miesiącu. Zakładając, że zawsze posłucham NaviExpert i za każdym razem zaoszczędzę 25 minut i 0,1 l, to, mnożąc każdą z tych wartości przez 40, zaoszczędzę 4 litry benzyny miesięcznie i aż 1000 minut, czyli ponad 16 godzin! To tak, jakbym o dwa dni krócej był w pracy lub mógł ten czas poświęcić na dodatkowe płatne zajęcia! To uproszczony szacunek, ale w oczywisty sposób pokazuje korzyści z używania aktywnej nawigacji.
Co do oszczędności paliwa, jest tym większa im rzadziej auto będzie musiało się zatrzymywać i jechać na najniższych biegach w korkach. Poniższy wykres pokazuje „oczywistą oczywistość” – samochody palą najwięcej, kiedy jadą… najwolniej. Dlatego rozsądny kierowca stara się omijać szerokim łukiem zakorkowane trasy, nawet gdyby poważnie miał nadłożyć drogi.
Więcej o technologii Community Traffic przeczytacie na stronie NaviExpert. Możecie tam także zobaczyć aktualne mapy prędkości dla największych miast: Warszawy, Poznania, Łodzi, Wrocławia, Krakowa, Katowic, Szczecina, oraz dla Trójmiasta. Dzięki nim możecie sprawdzić sytuację na interesujących Was odcinkach w Internecie na krótko przed wyjazdem.
Tomasz Talarczyk